Lösemiden ölen 15 yaşındaki çocuk ‘aziz’ ilan edilecek

Vatikan Devlet Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, 15 yaşında lösemi sebebiyle hayatını kaybeden Carlo Acutis’in, ölümünün ardından kendisiyle ilişkilendirilen iki mucize sebebiyle ‘aziz’ ilan edilmesine karar verdi. İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya gelen Acutis, 2006 yılında hayatını kaybetmişti. Çocuk, bu kararla birlikte, 2000’li yıllarda ‘aziz’ statüsü verilen ilk insan olma özelliği taşıyacak.

The Guardian’ın aktardığına göre, Acutis’e atfedilen ilk mucize, 7 yaşındaki bir çocuğun iyileşmesi ile ilgiliydi. Brezilyalı çocuk, nadir görülen bir pankreas hastalığından mustaripti. Acutis’in tişörtlerinden biriyle temasının ardından çocuk ‘mucizevi’ bir şekilde iyileşti. Papa Franciscus, bu mucizeyi doğruladı. İkinci mucize ise 2022’de İtalya’nın Floransa kentinde bisiklet kazası geçiren Kosta Rikalı bir kadınla alakalıydı. 21 yaşındaki Valeria Valverde, kazanın ardından beynindeki baskının hafifletilmesi için ameliyat oldu. Ailesine Valverde’nin durumunun kritik olduğu söylendi. Annesi, kazadan altı gün sonra kızının iyileşmesi için Acutis’in mezarına gidip dua etti. Kilise, Valverde’nin aynı gün solunum cihazı olmadan nefes almaya başladığını, kollarını yeniden kullanabildiğini ve konuşabildiğini aktardı. Kadın, 10 gün sonra yoğun bakımdan çıkarıldı. Beynindeki hasarın da geçtiği tespit edildi.

DÜNYADAKİ MUCİZELERİ BELGELENDİREN BİR İNTERNET SİTESİ KURMUŞTU

Kendisiyle ilişkilendirilen iki mucizenin de Katolik Kilisesi tarafından teyit edilmesinin ardından Acutis’in ‘aziz’ ilan edilmesine karar verildi. 1991 yılında Londra’da doğan, ardından İtalyalı anne-babasıyla birlikte Milano’ya taşınan çocuk, bir bilgisayar dehasıydı.

Anne Salzano, daha önce yaptığı bir açıklamada, oğlunun 3 yaşından itibaren kiliseye gitmek istediğini ve kentteki yoksullara harçlıklarını bağışlamak istediğini anlattı. Çocuğun anne-babası boşanan sınıf arkadaşlarına destek olduğu, zorbalık ve ayrımcılığa uğrayan engelli yaşıtlarını savunduğu ve evsizlere yemek ve uyku tulumu götürdüğü belirtildi. Kod yazmayı öğrenen çocuk ayrıca dünyadaki mucizeleri kayıt altına alan bir internet sitesinin yanı sıra Katolik kurumları için de internet siteleri kurmuştu.

BİR KİŞİ NASIL AZİZ İLAN EDİLİYOR?

Şu ana kadar Papa Franciscus’un azizlik mertebesi verdiği 912 kişiden doğum tarihleri günümüze en yakın olan kişi 1926 yılında dünyaya gelmişti. Katoliklik inancında, insanlar, cennete gittiğine inandıkları kişilere, kendileri adına Tanrı ile konuşmaları için dua edebiliyor, bu kişilerden hastalıklarına şifa isteyebiliyor. Eğer söz konusu kişiler beklenmedik şekilde iyileşirse bu, Vatikan tarafından mucize addedilebiliyor. Eğer hayatını kaybetmiş bir kişiyle ilişkilendirilen iki mucize varsa ve söz konusu durum Papa tarafından da teyit edilirse, mucize yarattığı düşünülen kişiye azizlik mertebesi veriliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir