Anne-Babalar, Çocuklar Dikkat! Parklarda, Oyun Alanlarında Anında Bulaşıyor: 10 Yaş Altı Tehlikede

Dr. Seringeç, el ayak hastalığının genellikle Coxsackie virüsü veya Enterovirüs 71 gibi virüsler tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirtti.

​​​​​​​

“Belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, ağız içi yaraları, el ve ayaklarda döküntüler yer alır. Özellikle 10 yaş altı çocuklarda daha sık görülür ve yayılma potansiyeli yüksektir” dedi.

“PARKLARDA VE OYUN ALANLARINDA BULAŞICI RİSK ARTIYOR”

Hastalığın temas yoluyla kolayca bulaşabileceğini vurgulayan Dr. Seringeç, “Parklarda ve oyun alanlarında, çocukların bir arada oynaması ve ortak ekipmanları kullanmasıyla virüsün yayılma riski artıyor. Özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda bu risk daha da yüksek olabilir” diye konuştu.

“BELİRTİLER GÖRÜLDÜĞÜNDE MUTLAKA DOKTORA BAŞVURULMALI”

Çocukların parklarda oynadıktan sonra veya ortak ekipmanları kullandıktan sonra ellerini mutlaka sabun ve suyla yıkaması gerektiğini ifade eden Dr. Seringeç, “Alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir. Piknik alanları, kamuya açık havuzlar ve diğer toplu kullanım alanları da virüsün yayılma potansiyeli taşır. Bu alanlarda da dikkatli olunmalıdır. El ayak hastalığı genellikle hafif seyreder ve çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı vakalarda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir, bu nedenle belirtiler görüldüğünde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir